Elektrostymulacja w logopedii to zabieg polegający na zastosowaniu prądu impulsowego typu TENS, EMS o bardzo niskiej amplitudzie, w celu pobudzenia nerwów i mięśni aparatu artykulacyjnego, aby skutecznie wzmocnić ich siłę (działanie, funkcję).
Zabieg trwa od 15 do 30 minut w zależności od wieku i zaburzeń, jest bezbolesny. Podczas zabiegu można odczuwać mrowienie, łaskotanie. Większość dzieci określa to jako uczucie „chodzenia mrówek”
Innowacyjne metody elektostymulacji wewnętrznej i zewnętrznej są skutecznym uzupełnieniem terapii logopedycznej i metodą wspomagającą leczenia ortodontycznego. Metoda ta jest dedykowana zarówno dla dzieci jak i dorosłych, u których występują dysfunkcje aparatu mowy, w szczególności języka, warg i podniebienia.
Tę formę terapii wykorzystuję w swojej praktyce przy:
Kwalifikacja na zabiegi elektrostymulacji odbywa się po wywiadzie i badaniu logopedycznym. Należy pamiętać, aby na wizytę kwalifikacyjną, gdy dziecko jest pod stałą opieką lekarzy zabrać ze sobą zaświadczenia (np. kardiologa, neurologa) o braku przeciwwskazań do wykonania elektrostymulacji.
Zabiegi realizowane są w ramach wizyt poświęconych tylko na elektrostymulację lub w ramach prowadzonych zajęć logopedycznych jako cykle spotkań połączonych z klasyczną terapią logopedyczną, dostosowaną do wieku oraz indywidualnych potrzeb danego dziecka.
W moim gabinecie wykonuję zabiegi elektrostymulacji Aparatem ECOSTIM54 TENS/ EMS.
Należy podkreślić, że tą metodą powinny pracować wyłącznie osoby mające odpowiednie przeszkolenie, udokumentowane certyfikatem potwierdzającym posiadanie zarówno wiedzy teoretycznej w dziedzinach anatomii i fizjologii układu nerwowego jak i mięśniowego człowieka, a także umiejętności praktycznych w zakresie przygotowania pacjenta do zabiegu elektrostymulacji, zastosowania odpowiednich podpięć, wyboru prądów TENS/EMS, zaplanowania cyklu terapii oraz oceny uzyskanego efektu terapeutycznego.
Więcej można przeczytać w blogu w artkule na temat elekrostymulacji CZĘŚĆ I i CZĘŚĆ II