WIELKANOC INNA NIŻ WSZYSTKIE

Świątecznym (choć niezbyt regularnym 😉 ) zwyczajem Dzieciaków Na Miłej jest dzielenie się z Wami jakimś przepisem. Wszyscy wiemy, że zarówno tegoroczna Wielkanoc, jak i cały ten czas jest inny niż zwykle, wyjątkowy z powodu koszmaru epidemii. Dlatego także dzisiejsza receptura będzie niezwykła. Chcemy bowiem przekazać Wam:
PRZEPIS NA ZDROWE I BEZPIECZNE ŚWIĘTA
Po pierwsze: zostańmy w swoich domach.
Choć bardzo chcielibyśmy dzielić się radością Zmartwychwstania z naszymi bliskimi, choć od niepamiętnych czasów spotykaliśmy się na wielkanocnym śniadaniu, choć bardzo za nimi tęsknimy… Zamiast tego porozmawiajmy przez telefon, zobaczmy się przez komunikatory internetowe i obiecajmy sobie spotkanie po epidemii. Teraz nasza wizyta mogłaby im zaszkodzić szczególnie jeśli są to osoby w starszym wieku.
Po drugie: zrezygnujmy ze spacerów, nie jedźmy do lasu, odpuśćmy sobie przejażdżkę rowerem.
Ta Wielkanoc ma być piękna i słoneczna – to rodzi pokusę złamania zakazu niepotrzebnego opuszczania domu. Ale wytrzymajmy, bo każda takie wyjście zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem siebie lub innych (jeśli akurat chorujemy w sposób bezobjawowy).
Po trzecie: jeśli już musimy gdzieś wyjść – minimalizujmy ryzyko zakażenia.
Unikajmy dotykania powierzchni, używajmy rękawiczek jednorazowych zawsze tam, gdzie jest zwiększone ryzyko zakażenia (miejsca publiczne, sklepy etc.). Zasłońmy usta i nos maseczką lub choćby szalikiem albo chustką. Unikajmy dotykania twarzy a w szczególności nosa, oczu i ust. Zachowujmy bezpieczna odległość od innych w miejscach publicznych. Nie idźmy tam, gdzie nie musimy.
Po czwarte: często myjmy ręce.
Najlepiej wodą z mydłem lub płynami odkażającymi z alkoholem. Pamiętajmy, że optymalne stężenie eliminujące wirusy to 60-80%. Takim samym płynem przecierajmy regularnie powierzchnie które często dotykamy – biurka, blaty, klawiatury komputerowe, klamki i włączniki. Przynajmniej raz dziennie odkaźmy też nasze telefony komórkowe – przy okazji odpoczniemy od nich.
Po piąte: dbajmy o swoja odporność.
Wysypiajmy się, odżywiajmy się zdrowo (pamiętajmy o codziennej porcji warzyw i owoców), pijmy codziennie przynajmniej 2 litry wody, zrezygnujmy z nałogów lub chociaż ograniczmy je.
Po szóste: zachowujmy dystans.
Nawet najserdeczniejsze i najpiękniejsze życzenia złóżmy sobie telefonicznie, a jeżeli już osobiście to unikajmy podawania rąk i pocałunków.
Po siódme: nie rezygnujmy z pięknych zwyczajów wielkanocnych.
Musimy je tylko dostosować do istniejących warunków i ograniczeń. Przygotujmy piękny koszyczek wielkanocny – i pobłogosławmy go sami w domu. Jeśli mamy potrzebę, uczestniczmy w Mszach Świętych i nabożeństwach – dzięki radiu, telewizji i dostępowi do internetu mamy setki kościołów do wyboru. A w Wielkanocny Poniedziałek nikt z domowników nie obrazi się zapewne, jeśli go spotka mokra niespodzianka ;-). Wielkanoc to święto życia – przeżyjmy je pięknie, przeżyjmy je zdrowo.
WSZYSTKIM WAM, KOCHANI, WASZYM BLISKIM, WASZYM RODZINOM I PRZYJACIOŁOM ŻYCZYMY BŁOGOSŁAWIONYCH, RADOSNYCH I – MIMO WSZYSTKO – PEŁNYCH NADZIEI ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY.
ALLELUJA!!!
