Po godzinach

BLOG

Elektrostymulacja  – innowacyjna metoda terapii w logopedii – cz. I

13/11/2021 by Anna Strus0

Elektrostymulacja w logopedii

Elektrostymulacja jest innowacyjną, nowoczesną metodą w terapii logopedycznej. Stymulacja nerwowo-mięśniowa od dawna znalazła szerokie zastosowanie w fizjoterapii różnorodnych schorzeń, zaś obecnie stosowana jest z powodzeniem w leczeniu wielu zaburzeń mowy dzieci i dorosłych, gdyż efektywnie przyspiesza i wzmacnia wyniki terapii logopedycznej. Elektrostymulacja zmusza mięśnie znajdujące się w aparacie artykulacyjnym do intensywnego treningu, a tym samym zdecydowanie usprawnia realizację poszczególnych głosek. Przychodzi ona z pomocą w sytuacji gdy terapia z różnych przyczyn nie daje oczekiwanych postępów i pomimo licznych ćwiczeń pacjenci nie są wstanie wypracować samodzielnie pełnej sprawności narządów artykulacyjnych. Elektrostymulacja oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka przez co wspomaga jego działanie. Jest dziedziną intensywnie rozwijającą się, o ogromnym potencjale.

Należy jednak pamiętać, że elektrostymulacja  nie jest zamiennikiem terapii logopedycznej, lecz jej uzupełnieniem, co oznacza, że proces terapeutyczny nie powinien ograniczać się wyłącznie do zabiegów elektrostymulacji.

Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo młoda technika w logopedii i wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu oraz uzyskania odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego posiadane umiejętności i kwalifikacje jest ona realizowana tylko w nielicznych gabinetach. Tym bardziej jest mi miło poinformować, że takie zabiegi będą dostępne już w grudniu w Gabinecie Terapii Mowy – Dzieciaki na Miłej.

 

Elektrostymulacja, co to takiego?

Elektrostymulacja obejmuje zabiegi lecznicze z użyciem prądów impulsowych o niskim napięciu w celu pobudzenia mięśni do skurczu. Impulsy te służą do stymulacji mięśni zdrowych ale osłabionych lub nieznacznie odnerwionych ale także zupełnie nieaktywnych. Dzięki stymulacji nerwowo – mięśniowej możemy aktywować ośrodki korowe w mózgu, które wcześniej nie wysyłały impulsu (sygnału) do mięśni, czyli tworzymy, reorganizujemy pewną przestrzeń w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wywołanie skurczu określonej partii mięśniowej dokonujemy za pomocą prądu przerywanego przy pomocy różnych elektrod punktowych lub żelowych (samoprzylepnych), zaś oczekiwany efekt osiągamy dzięki indywidualnie dobranym odpowiednim parametrom.

W efekcie elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie przez co zdecydowanie usprawnia realizację poszczególnych głosek. Stymulacji podlegają mięśnie oraz nerwy, które biorą udział w procesie połykania oraz kształtowania się mowy

W zależności od tego, czy chcemy pobudzać nerwy czy mięśnie w terapii wykorzystuje się prądy TENS lub EMS.

W terapii wykorzystuję aparat firmy Ecostim® rekomendowany między innymi przez ekspertów prowadzących szkolenia w tym zakresie. Urządzenie dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym z różnymi zaburzeniami rozwoju mowy.

W mojej praktyce elektrostymulacja to cykle spotkań połączonych z klasyczną terapią logopedyczną, dostosowaną do wieku oraz indywidualnych potrzeb danego pacjenta.

Gabinet Terapii Mowy – Dzieciaki na Miłej znajduje się na Mapie Certyfikowanych Terapeutów Innowacyjnych Metod Elektrostymulacji Zewnętrznej i Wewnętrznej w Logopedii (KLIK).

W kolejnej części przeczytacie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące elektrostymulacji w logopedii.

logo-dnm-200

„Dzieciaki na Miłej” to specjalistyczne gabinety Anny i Pawła Strusów – logopedyczny oraz pediatryczny, zlokalizowane nieprzypadkowo przy ulicy Miłej w Warce.

Copyright by Dzieciaki na Miłej 2018-2023. All rights reserved.