Karmienie dziecka jest wypadkową takich elementów jak: gotowość dziecka w sensie emocjonalnym i sensoryczno-motorycznym, zachowania osoby karmiącej, rodzaju stosowanych akcesoriów oraz rodzaju pokarmu jak również odpowiednie doświadczenia dziecka związane z karmieniem, jedzeniem.
Zaburzenia Żywienia Dzieci (Pediatric Feeding Disorders) – nowe wyzwanie dla logopedów.
Wyróżniamy:
Co logopeda ma wspólnego z karmieniem i żywieniem dziecka?
Nieprawidłowy wzorzec karmienia, który rozwinął się i utrwalił, wpływa niekorzystnie na rozwój mowy. Rozwój funkcji pokarmowych stanowi wzorzec istotny dla prawidłowej artykulacji.
Dlatego powstała nowa specjalność w pracy logopedy – Terapeuta Pediatric Feeding Disorders.
Jeśli chcesz się dowiedzieć:
skorzystaj z porady specjalisty w zakresie karmienia i odżywiania dzieci.
Konsultacja dotycząca trudność w karmieniu rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza wywiadu z rodzicem dziecka.
Dokonuję diagnozy logopedycznej w aspekcie PFD:
W trakcie drugiego spotkania konsultacji analizuję razem z Rodzicami kwestionariusz wywiadu i obserwacji dziecka, filmy z codziennych posiłków, wspólnie spożywamy posiłek w celu obserwacji dziecka podczas karmienia.
Wyznaczamy strategię do pracy z dzieckiem i rodziną. Każdy Rodzic po spotkaniu dostaje kartę: CEL-ZADANIE-SUKCES, w której zapisujemy małe kroki w terapii, które należy podjąć w codziennym życiu.
Terapia karmienia ma na celu naukę spożywania pokarmu w bezpieczny i komfortowy sposób. Staramy się, by dziecko stopniowo oswajało nowe produkty. Chcemy, aby jedzenie było przyjemnością, a nie tylko koniecznością. Terapia karmienia prowadzona jest w stylu responsywnym. Rodzic decyduje co i kiedy podaje dziecku, a dziecko decyduje czy i ile zje.
Terapia karmienia obejmuje między innymi:
Zajęcia odbywają się regularnie we współpracy z rodzicami dziecka.